Bedwyr & Cadwallon Cymro Lucky Veles

Vítejte na stránce věnované plemeni Welsh Corgi Cardigan. Najdete zde obecné informace o plemeni a především informace o našich skvělých psech Blackovi (Bedwyr Lucky Veles) a Valdovi (Cadwallon Cymro Lucky Veles)

Welcome to the website dedicated to the breed Cardigan Welsh Corgi. Here you will find general information about the breed and especially about our great dogs Black (Bedwyr Lucky Veles) and Valda (Cadwallon Cymro Lucky Veles).

Aktuální ročenka Welsh Corgi Association Handbook, kde Black reprezentuje Český WCC klub.

Aktuální ročenka Welsh Corgi Association Handbook, kde Black reprezentuje Český WCC klub.
Aktuální ročenka Welsh Corgi Association Handbook, kde Black reprezentuje Český WCC klub.

2. 3. 2010

Původ jména našeho Blečíka

Napadlo mě, že se podívám, jaký je původ jména našeho psa. Trochu jsem zapátral na internetu a zjistil docela zajímavé věci, dokonce přemýšlím, jestli i původ jména může mít nějaký vliv a co vlastně člověka donutí dát konkrétní jméno zrovna tomu určitému psu, protože podobnost s danou postavou a psem je až neuvěřitelná....
Připomínám, že náš Blečík má rodné jméno Bedwyr Lucky Veles. Takže kdo byl ten Bedwyr? Jméno Bedwyr je velšský ekvivalent jména Bedivere. Sir Bedivere byl jedním z rytířů kulatého stolu a podle legend byl jedním z prvních, kdo do tohoto společenství vstoupil a také jedním z nejbližších Artušových přátel. Je popisován jako velmi dobrý, obratný, rychlý a neohrožený bojovník, což se hodně shoduje s povahou našeho Blacka, stejně tak jako to, že byl velmi svalnatý až šlachovitý. V jedné z mnoha bitev přišel o jednu ruku (to nás doufám nepotká, ovšem zde vidím podobnost v něčem jiném), přesto si udržel výborné válečnické vlastnosti a jak tvrdí legenda, i přes tento handicap, byl v boji stále rychlejší, než tři jiní bojovníci dohromady. Zúčastnil se i boje s Obrem hory Sv. Michaela (odtud možná slabost Blečíka pro větší psi) a byl věrným spolubojovníkem (Black je opravdu věrný a oddaný přítel a má-li možnost, doprovází nás na každém kroku) krále Artuše ve válce proti římskému císaři Luciovi. Později byl jedním z mála, co přežili bitvu u Camlanu, ve které byl Artuš smrtelně raněn. Ten Sira Bedivera později požádal, aby vrátil Excalibur Paní jezera. Ten se k tomu ale nedokázal přimět a dvakrát se snažil krále přesvědčit o tom, že to udělal. Artuš ale vždy poznal že lže a až napotřetí Bedwyr opravdu hodil meč do jezera. Zde je snad nejzásadnější podobnost, protože Blečík je v tomhle směru naprosto stejný a většinou musím povel opakovat několikrát, než poslechne.
Lucky Veles vezmeme jen krátce. Veles je slovanský bůh stád, hospodářství a podsvětí, byl také považován za ochránce vlastnictví a oporu společenského řádu. Podle některých pramenů byl vládce podsvětí spojovaný svým významem s ďáblem nebo je také označován jako Volos, skotí bůh, to vše podle slovanských pramenů z různých částí slovanských zemí. V případě jména našeho psa spojujeme tohle jméno hlavně s ochranou stád, hospodářství a vlastnictví. Corgi jsou výborní hlídači a ovčáci. Slovo lucky snad netřeba ani vysvětlovat, v překladu to znamená šťastný a to náš Blečík jistě je a nadále i bude....

Použité obrázky: První- Sir Bedivere hází měč do jezera. Namaloval Aubrey Beardsley 1894.
Na druhém je bůh Veles v jednom z mnoha vyobrazení.

2 komentáře:

Iva řekl(a)...

No teda, to jsi toho o Bedwyrovi našel docela hodně. Já jsem našla jen to, že to byl věrný rytíř krále Artuše a dál jsem se nepídila. Je fakt, že ta jména se snažím dávat tak nějak, aby k jednotlivým štěňatům seděla a aby měla welšský, nebo minimálně keltský původ. Je fakt, že někdy by si čkověk na nich vylámal jazyk, ale sranda musí být, ne :O) ?

Unknown řekl(a)...

Mě právě zarazila ta velká podobnost. Klidně to jméno mohl dostat jiný brácha, ale dostal ho zrovna Blečík. Každopádně to nebylo tak těžké, spíš nekonečné hledání a dávání dohromady z několika stránek, všude je něco. Jako vždy pomohl strýček Google, teta Wikipedie a bratranec Překladač.